Fehér Kócos - Komondor Kennel FCI

Odchovy A-CH LITTERS

Vítejte na stránce komondor.wbs.cz v sekci Odchovy
- nejdříve něco málo o naší filosofii chovu a pár slov o krmení u nás, péči a socializaci štěňat...

          If you want information on the litter "CH"  write me on feherkocos@seznam.cz          

Our Fehér Kócos Kennel´s aim is to breed quality puppies, no quantity... Dogs for breeding have health tests, they have good nature with sex drive. Breeding service for puppy´s owner of course.

Elektra and Estilla Fehér Kócos

     Naším přáním a cílem chovatelského záměru je odchovávat zdravé jedince, kteří jsou nejen krásní a ve všech směrech odpovídají standardu plemene, ale i jejich původní přírodní instinkty jsou zachovány. Každý vrh štěňat plánujeme s velkým předstihem, pokud je to možné, snažíme se i vybírat roční období, do kterého spadá nejdůležitější část socializace štěňat. Proto nekryjeme na podzim... Nejsme zastánci příbuzenské plemenitby, víme, že toto není bezpečnou cestou pro chov, navíc pro tak málopočetného plemene Komondor. Příbuzenecká plemenitba s sebou nese velká rizika zdravotní a negativa (snížení vitality a inteligence, horší imunita, inbreedingová
deprese, ochuzení genetického potenciálu a možný výskyt genetických vad)  vládnou nad exteriérovými pozitivy. Protože za více než polovinou vad stojí právě recesivní geny, chceme se jim vyvarovat a nepříbuzná plemenitba je jednou ze správných cest. Proto pokud už se v rodokmenu objeví stejný předek, tolerujeme dle Wrightova vzorce Fx = Σ [0,5n+m+1(1+Fa
)] při 5 generacích vypočítaný koeficinet 3,125%, navíc musí být tento předek pro spojení přínosem.... Např. u našich vrhů B a C byla společným předkem ve 2. a 4. generaci fena s bezesporu vyšší chovnou hodnotou Szalkaszéli Subás Álom, HD A. 
     Naše odchovy jsou spíše málopočetné, za krycími psi jezdíme pouze na jeden skok s vědomím, že za počtem štěňat převážně zodpovídá počet uvolněných vajíček feny... V překrývání vidíme spíše negativa, jako je např. možnost způsobení infekce v těle matky. Navíc jsme toho názoru, že pro fenu je mnohopočetný vrh zbytečnou zátěží a pro štěňátka je lepším startem do života nižší počet sourozenců, i proto se snažíme eliminovat počet narozených štěňat neopakováním spojení psů. Chováme pouze na kvalitních fenách s vyhodnoceným DKK a DLK, krycí psy se snažíme vybírat podle zdravotních aspektů s ohledem na rodokmen a souhr exteriérových a povahových vlastností. Není snadné vybrat krycího psa. Ten, který je exteriérově překrásný nemá zdravotní testy, jiný zas nemá sex drive, tak potřebný právě k reprodukci... a samozřejmě i tato vlastnost se přenáší na další generace.  
     V případě dodání štěněte do zahraničí zajistíme štěňátku bezpečnou cestu, naše štěňata letěla  i do zaoceánských zemí naprosto bezpečně a bez stresu. Dopředu se omlouváme těm, kterým musíme říci "ne", pokud se obáváme toho, že komondor pro ně není to pravé, nebo jsme přesvědčení, že jejich podmínky neodpovídají našim představám. 

chvilku neposedíme v klidu, i když nás narovnají do řady, prostě to nestihnou :-)

     Charakter štěňat ovlivňuje nejen výběr rodičů a jejich genetická výbava, ale působí na ně i vliv prostředí a to již od březosti, porodu a prvních týdnů života. Chování matky působí na tvorbu vlastností štěněte, podle ní je štěně  bdělé, povahově vyrovnané...  Fenkám, které jinak celoročně žijí ve smečce ve venkovních prostorách okolo domu, umožňujeme prakticky po celou dobu březosti pobyt s námi doma. V polovině březosti jsou feny oočkovány "štěněčí" vakcinací, která zlepšuje imunitu štěňat. V té době odčervujeme fenu spot-onem Stronghold, je šetrný, plodům štěňat neuškodí a preventivně je ochrání před případnou nákazou cizopasníky. Po narození štěňátkům věnujeme co nejvíce péče, u porodní bedny s nimi trávíme co nejvíce času, minimálně první týden u nich nepřetržitě dohlížíme a sledujeme jejich vývoj.
     V naší chovatelské stanici jsou v současné době psi krmeni syrovou stravou s běžnými přípravky doplňující stravu, jako jsou např. bylinky, Pangamin, oleje od extra virgin olivového po Olio Vivo Active apod., přidáváme významné zdroje stopových prvků, jako jsou třeba mořské řasy a korály. Štěňátka jsou navyklá jak na superprémiovou granulovanou stravu, tak i syrovou stravu připravovanou z kvalitního masa a dalších složek tak, jak je v dané chvíli vzhledem k věku štěňátek možné.
V době, kdy nastává doba klasického přikrmování, začínáme také přidávat minerální přípravek Gelacan Plus Baby. K dispozici mají štěňátka v době přikrmování mimo mateřského mléka i čerstvé kozí mléko, které jsme před pořízením našich vlastních koziček kupovali na kozí  farmě.  V trávicím traktu se nachází asi 70 - 85% imunitních buněk organismu, nejedná se pouze o trávení, nýbrž o aktivní ochranu celého těla... Snažíme se proto dát štěňatům i dospělým psům co nejkvalitnější a jim nejprospěšnější stravu a dodávat jim potřebné vitamíny, minerály a aminokyseliny v nesyntetické podobě.  
    štěňátko vrhu "G" se seznamuje s ovečkami  Co se týká socializace, postupně štěňátka seznamujeme se vším, co je v té které době vzhledem k jejich věku možné. Úplně na počátku se seznámí jen s námi a členy rodiny, postupně s ostatními psy smečky, kdy si nenásilnou formou osvojují psí způsoby, zvykají si na nové pachy, zvuky, za dohledu se opatrně seznámí s koníky a dalšími zvířaty, zvykají si na cestování autem, na prvních procházkách zjistí, že existuje vodítko, některé z nich nemine první lázeň a tak dále... Odměnou nám je na první pohled inteligentní, nebojácné, milé, zdravé a šťastné štěně. A konec konců i spokojený nový majitel. 
  
Vesměs se všemi majiteli štěňátek pocházející z "Fehér Kócos" jsme ve velmi častém kontaktu, alespoň elektronickém. Náš zájem nekončí prodejem štěněte, poskytujeme nadstandartní poradenský servis ve všech otázkách, s kterými se na nás nový majitel obrátí a snažíme se mu vyjít kdykoli vstříc. Výjimkou není víkend u nás spojený s poradenstvím a úpravou srsti pejska.
     Štěňátko si od nás přebírá nový majitel označené čipem většinou značky Datamars, je oočkované (vzhledem k věku potřebný počet očkování) a řádně odčervené dle schematu. Dále si od nás majitel přebírá Pas zvířete v zájmovém chovu (tzv. Pet passport, který je platný nejen ve státech Evropské unie), Průkaz původu (případně je po obdržení z Plemenné knihy zasílán později poštou) a samozřejmostí je sepsání Kupní smlouvy, kde jsou specifikovány všechny důležité údaje. A pak už jen balíček s krmením, pár drobností pro štěňátko a rozloučení, které pro nás nikdy není jednoduché. Za dobu, kterou s námi štěňátko stráví si vždy na každé přivykneme a ačkoli jsou stejní, většinou je rozeznáme i bez barevných šňůrek kolem krku... 
     Pokud se stanete majitelem štěněte komondora, přejeme Vám mnoho krásných a nezapomenutelných zážitků s tímto bílým obrem s dredy. A nyní Vás již zvu na prohlídku štěňátek, která se narodila v naší chovatel. stanici Fehér Kócos:

Štěňátka vrhů A, B a C         Štěňátka vrhů D, E a F         Štěňátka vrhů G, H

    

TOPlist