Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Fehér Kócos - Komondor Kennel FCI

Chovatelský servis

Vítejte na stránce komondor.wbs.cz v sekci Chovatelský servis

     Je mnoho aspektů, které se dají zahrnout do problematiky chovu psa, počínaje výživou, zdravotním stavem, etologií, pokračuje přes prezentaci plemene na výstavách a případně následnou reprodukci.  Vzhledem k tomu, že se štěňátkem novému majiteli nabízíme tzv. chovatelský servis, snažíme se neustále získávat praktické i teoretické znalosti, které souvisí s chovem psů.
    Své znalosti čerpáme z různých zdrojů, získané informace jsou především vyměněné s ostatními chovateli, kterým i my máme co předat a poměrně úzce v tomto směru spolupracujeme i s chovateli ze za zahraničí, dále to jsou tištěné materiály a bezesporu zásobárna vědění internet. Některé poznatky lze však posbírat nejlépe v přímém kontaktu s lidmi, kteří se danou problematikou zabývají roky a v dané věci jsou odborníky. Některé záležitosti konzultujeme s veterinárními lékaři, kteří zajišťují veterinární potřeby našich zvířat, od prevenčních záležitostí po zdravotní testy, čas od času se vyskytne i problém, který se musí řešit... Za těchto všech vyjmenovaných okolností spolupracujeme s  klinikou MVDr. ZdeňkaVepřeka, MVDr. Martina  Russe, s MVDr. Františkem Branžovským, MVDr. Jiřím Beránkem a MVDr. Petrem Staňou. V neposlední řadě to jsou semináře, kterých pokud mají pro nás nějaký hlubší význam, rádi využijeme. Takto jsme se zúčastnili semináře:

- v rámci Pannonia Klubu krátký seminář - MVDr. Staňa - Oftalmologie - Problematika dědičných očních onemocnění a MVDr. Kouřilová - Inseminace

- Chovatelský seminář - Mr. Frank Kane (dlouholetý chovatel a rozhodčí psů, akreditovaný školitel britského The Kennel Clubu, předseda komise pro standardy tohoto klubu, komentátor BBC na Crufts) - Tělesná stavba a pohyb v souvislostech (prezentace na živém modelu psa, základní konstrukční body na těle psa, tělesná stavba a její zákonitosti,  vyváženost a dysbalance, správný pohyb a vady pohybu, instruktážní video The Kennel Clubu, praktické ukázky, teoretické i praktické posuzování samotnými účastníky semináře) 

- Seminář se zdravotním tématem s  MVDr. Aloisem Lázničkou - Krytí, inseminace a reprodukce v souvislostech (Pohlavní cyklus, Stanovení a metody plodného období u fen, Sexuální chování psa a krytí, Pohlavní ústrojí, Odchylky od normálního průběhu krytí, Inseminace)  

- Seminář se zdravotní tématikou - MVDr. Martina Načeradská - Alergie a jiná onemocnění kůže u psů (Atopická dermatitida, demodex, svrab, spory, plísně, hotspoty, diagnóza a způsoby léčby v příkladech)
 

    Poradíme samozřejmě i s výchovou komondora, ačkoli se domníváme, že vychovat komondora není vůbec těžké, je to inteligentní pes, který spoustu věcí vypozoruje přirozenou cestou. Podle našich zkušeností soudíme, že postačí láska a důslednost s potřebnou dávkou autority, ale tento model nemusí být dán "shůry" všem majitelům, také každý pejsek je individualita a komondor přeci jen tak trochu samostatná jednotka je, důležitým faktorem je správná socializavce, udržování individuální vzdálenosti a hiearchického uspořádání z hlediska sociálních projevů psa, atd.. Není třeba intenzivnějšího výcviku, ale základní povely by přeci jen komondor měl znát. Upřednostňujeme chov plemene způsobem, jaký mu je předurčený jeho charakterem práce, tak jak jsme jej poznali u našeho prvního komondora, který byl pořízený dá se říci pro pracovní využití. Tento způsob chovu nám je vlastní, i když naši psi jsou pro nás miláčky a součástí rodiny. Ve své podstatě tedy komondor ochránce, který žije v symbióze s ostatními zvířaty, svým pánem a jeho rodinou. Při návštěvách ZKO v České Lípě získáváme informace, které nás nejen obohacují, ale které můžeme i předat dál... Se psem pracujeme pouze do té míry, kdy to pro něj je především zábava. Naše počínání nesměřuje přímým směrem ke zkouškám ani závodům, nemáme v tomto směru žádné ambice, i když nebráním se myšlence zkoušky z poslušnosti, pokud bude pejsek tak nadaný, že by měl předpoklady ji složit. Což u pasteveckého plemeno není tak snadné a o to víc záleží na majiteli... Nemám ráda ostrý dril, v tom je obedience skvělá, cvičí se formou odměn :) Je především o zábavě a hře, to vyhovuje mému pohledu na vztah mezi námi a našimi psy. V obedienci platí to, že pes je především partner, ne jen nástroj... I když pracujeme spíše s mladšími pejsky, výhodou je i to, že obedienci nelimituje stáří psa a lze tedy dopřát zábavu seniorovi, pokud o ni bude stát. Jasné je, že komondor je spíše introvert, při výcviku se nikdy nemůže vyrovnat rychlosti maliňákovi, borderce apod., ale i v tom je obedience skvělá, hodnocení provedených cviků bete v úvahu i výraz plemene a tak komondor nemusí být až takovým outsiderem, jak by se na první pohled zdálo :) A zrovna tak i další plemena, s kterými trávíme nedělní odpoledne, mezi rarity určitě patří samojed a welsh corgi slečny a nebo třeba dva vlkodaví kluci.
 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist