Fehér Kócos - Komondor Kennel FCI

Naše kozenky

Vítejte na stránce komondor.wbs.cz v sekci Naše kozenky


Několik let jsem si pohrávala s myšlenkou, že by bylo dobré pořídit si kozu. Paní z nedaleké farmy nám i kozu nabízela, že bysme pro štěňátka nemuseli kozí mléko kupovat, stačilo by kozenku připustit a nadojit si mléko vlastní... Od toho nás někteří odrazovali, že prý to je stvoření, které všude vleze, všechno zničí...  Což částečně po zkušenostech přiznávám, odrbané jabloně na zahradě tedy jsou, částečně zásluha našich ovcí, ale koza je vyloženě horolezec :D Nicméně jsem se před porodem vrhu "G" rozhodla, že tahle štěňata vyrostou už na našem vlastním kozím mléku. A tak jsem začala sbírat informace a zjistila, že ne každé kozy mléko je cítit!

Podařilo se nám pořídit podílovou AN kozenku Gábinu a po čase jsem jí dovezli i kamarádku Marušku, taky "padesátku" a časem se přibyly další holky.... Jsme tak víc než soběstační co se týká domácí spotřeby mléka, které je od našich koz lahodné, kozinu z něj není takřka vůbec cítit! Nedá se srovnat to, co si člověk koupí v krabici nebo lahvi v obchodě s tekutým bílým pokladem, kterým nás denně naše holky obdařují. 
Z dojení se stala rutinní záležitost, která nás neobtěžuje. Naopak, je to pro nás příjemná záležitost, holky jsou roztomilá zvířátka a člověk hned vidí výsledky svého snažení. Není nad to pozorovat štěňátka, jak moc jim mléko od našich kozenek chutná :) Kozí sýr od našich kozenek je naprosto skvělý :)

O tom, že kozí mléko je prospěšné zdraví, není rozporu. Jeho účinky znali již staří Římané a současné vědecké studie jen dokládají tuto pravdu. Pozitivně působí na onemocnění trávicího traktu, stress, migrény, alergie, posiluje imunitní systém a je prevencí u nádorových onemocnění. A tak nejen že nám kozí mléko chutná, ale máme i dobrý pocit z toho, že děláme něco pro zdraví naše a našich nejbližších... Díky tomu, že máme kozího mléka po většinu roku značný nadbytek, začali jsme i s výrobou kozího sýra. Z počáteční alchymie se stala běžná záležitost a já už si ani nedovedu představit, že by nejen kozí mléko, ale i čerstvé kozí sýry z našeho jídelníčku zmizeli.

Složení na 100g        Kozí mléko       Kravské mléko
Vitamín A 114 mcg 42 mcg
Vitamín B1 0,1 mg 0,18 mg
Vitamín B2 0,33 mg 0,04 mg
Vápník 269 mg 119 mg
Draslík 392 mg 152 mg
Sodík 89 mg 49 mg
Železo 41 mg 0,1 mg
Protein 7,4 g 3,3 g
Tuk 8,6 g 3,3 g
Sacharidy 79,7 g 4,7 g

 

 

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, přesouvat a mazat. Jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje, naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

 • Používejte často nové bloky.
 • ENTER = nový odstavec.
 • SHIFT+ENTER = nový řádek.
 • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
 • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
 • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.
Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:
 • Stiskněte tlačítko listování.
 • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
 • Všechny bloky s vyplněným listováním budou na stránkách skryty kromě prvního v pořadí.
 • Tlačítko přidat odkazy vytvoří nový blok se zástupcem, který bude na stránkách nahrazen odkazy. Tyto odkazy budou shodné s vyplněnými nadpisy u listování a budou přepínat příslušné bloky.
 • Ze všech bloků, které mají vyplněné listování, bude zobrazen vždy pouze jeden. Bloky, které nemají vyplněné listování vůbec, budou zobrazeny vždy.
 • Pokud chcete skrývat i první blok listování, vytvořte na jeho místo nový prázdný blok a použijte pro jeho nadpis výraz: %empty%
 • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, přidejte za text bloku výraz: %top% (např.: Dovolená%top%)
TOPlist